Pistacje są dla wielu znakomitą przekąską, ale pewnie nie każdy sobie zdaje sprawę z tego, jak wiele wartości odżywczych znajduje się w tych orzechach. Pomimo tego, że mają sporo kalorii, to powinno się je włączyć do codziennej diety. Jakie właściwości mają orzechy pistacjowe i jak wpływają na florę bakteryjną? Oto kilka informacji, o których warto wiedzieć, szczególnie jeśli ma się problemy trawienne.
Właściwości orzechów pistacjowych
Sięgając po pistacje, najlepiej jest wybierać te, które nie zawierają soli, a idealnym rozwiązaniem są ekologiczne produkty, które nie zawierają chemicznych dodatków. W orzechach pistacjowych znajdują się witaminy i minerały, które pozytywnie wpływają na cały układ nerwowy, kości oraz mięśnie. Zawierają potas, magnez, żelazo oraz fosfor, ale też znajdują się w pistacjach witaminy z grupy B. W tych orzechach znajduje się też sporo błonnika, który wspomaga trawienie, a dodatkowo zawarte są w nich antyoksydanty, które niwelują liczbę wolnych rodników, a te mogą być przyczyną wielu chorób. Jedząc regularnie pistacje, można zmniejszyć poziom złego cholesterolu. Dobroczynnie wpływają na kobiety, które przechodzą menopauzę, a także poprawią zdrowie osób starszych.
Jak pistacje wpływają na układ trawienny?
Wiele osób zmaga się z różnymi problemami związanymi z układem trawiennym, a jednymi z częstszych są wzdęcia i zaparcia. Ich główną przyczyną jest jedzenie w pośpiechu, ale też nadmierne spożycie węglowodanów, a także stres i nieodpowiednia dieta. Z racji tego, że w pistacjach znajduje się duża zawartość błonnika, to garść dziennie tych orzechów może przynieść dużą ulgę. Błonnik przede wszystkim sprzyja rozwojowi korzystnej mikroflory jelitowej, wspomaga trawienie i perystaltykę jelit, ale też chroni przed chorobami układu pokarmowego. W pistacjach zawarte są polifenole, które regulują pracę układu pokarmowego i wpływają na mikroflorę jelitową.
Nadmiar błonnika pokarmowego
Choć błonnik pokarmowy przynosi wiele korzyści organizmowi, to jego nadmiar może szkodzić. Bardzo istotną kwestią jest fakt, że spożywając dużo błonnika, należy równocześnie zadbać o podaż wapnia, żelaza, magnezu, cynku i miedzi, gdyż ich przyswajanie jest zmniejszone właśnie przez błonnik. Nadmiar może także prowadzić do mniejszego wchłaniania witaminy D i witamin z grupy B.
Problemy układu trawiennego
Głównym miejscem, w którym trawione są pokarmy, jest jelito cienkie, w którym znajdują się bakterie. Ich rozrost może prowadzić do zaburzeń całego układu, a to z kolei powoduje dyskomfort objawiający się wzdęciami, zaparciami, bólami brzucha, a także ogólnym złym samopoczuciem. Rozwój bakterii w jelicie może pojawić się w wyniku przyjmowania niektórych leków, ale też z powodu niedostatecznej ilości substancji odżywczych dostarczanych wraz z pokarmem, stresu, a także zbyt małej aktywności fizycznej. Problemy układu trawiennego mogą uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie, a zbyt późna reakcja na takie objawy może spowodować znacznie gorsze problemy zdrowotne.
Kiedy warto sięgnąć po pistacje?
Orzechy pistacjowe są znakomitą przekąską, którą mogą spożywać osoby starsze i młodsze. Bardzo ważne jest, by sięgać po produkty naturalne, które nie zawierają dodatkowych składników, a najlepszym wyborem są pistacje bez soli. Z racji dużej zawartości błonnika są wskazane dla wszystkich, którzy cierpią na zaparcia, ale nie wolno ich spożywać w nadmiernej ilości, bo mogą wywołać efekt odwrotny. Osoby z podwyższonym cholesterolem, a także mające problemy ze wzrokiem powinny wprowadzić orzechy do codziennej diety. Zawierają one luteinę, zeaksantyny, a także witaminę E, która jest witaminą młodości. Pistacje pozytywnie wpływają na skórę, włosy i paznokcie, a także zmniejszają ryzyko zachorowania na wiele chorób, w tym na nowotwory płuc.
Jak spożywać pistacje?
Orzechy pistacjowe można traktować jako przekąskę, ale też wzbogacają one smak potraw. Najlepiej jeść je na surowo, choć można też podprażyć je delikatnie na patelni, a wówczas ich smak i aromat zostaną bardziej wyostrzone. Świetnie nadają się do sałatek, ale też i past kanapkowych. Można je dodać do ciasta, ciasteczek lub słodkich przekąsek wegańskich RAW. Należy pamiętać, by nie przekraczać dziennej dawki, która dla dorosłego człowieka wynosi maksymalnie 40 g.
Pistacje są zdrową i smaczną przekąską, która polecana jest szczególnie osobom cierpiącym na zaparcia, ale należy uważać z nadmiarem, gdyż błonnik może zahamować wchłanianie wielu minerałów i witamin. Jak w przypadku każdego produktu zawsze należy zachować umiar i zdrowy rozsądek.