Pistacje to niebywale popularne przekąski, które mają szerokie spektrum walorów. Są to charakterystyczne, zielone orzechy, które mają wiele właściwości prozdrowotnych. Sprawia to, że są one nie tylko bardzo smaczne, ale też atrakcyjne dla zdrowia. Oznacza to, że ich jedzenie jest powszechnie rekomendowane. 

Pistacje – dlaczego ich spożywanie jest tak ważne?

Choć pistacje wyglądają dość niepozornie, to w praktyce lista ich walorów jest naprawdę długa. W kontekście ich walorów istotne jest przede wszystkim wspomnienie o dużej liczbie witamin. Pistacje są bogatym źródłem nie tylko witaminy E, ale również B6 czy C. Oznacza to, że ich spożycie pozwala polepszyć swoje samopoczucie i sprawić, że ludzki organizm zostanie wyraźnie wzmocniony. Równocześnie warto podkreślić, że pistacje posiadają spore ilości białka, fosforu i cynku, a ponadto są bogate w niezbędny magnez i kwas foliowy. Dzięki temu wyraźnie wzmacniają układ odpornościowy i są bardzo ważne w zapobieganiu przeziębieniom. Osoby, które regularnie spożywają pistacje, są o wiele mniej podatne na infekcje. Duża zawartość potasu w pistacjach wpływa z kolei na to, że są one nieocenione w regulacji równowagi kwasowo-zasadowej. Mocną stroną pistacji jest także to, że są one niezbędne w redukcji poziomu cholesterolu. Dlatego też odgrywają sporą rolę w diecie osób, które wcześniej miały wiele niezdrowych nawyków żywieniowych. 

Czy pistacje są zdrowe?

Powszechnie przyjęty stereotyp mówi o tym, że przekąski, które są smaczne, w większości przypadków są szkodliwe dla zdrowia. Takie myślenie jest jednak mitem, ponieważ pistacje są doskonałym przykładem na to, że jedzenie może być zarówno pyszne, jak i atrakcyjne dla ludzkiego organizmu. Główną cechą pistacji jest to, że zapobiegają one otyłości i sprzyjają utracie wagi. Oznacza to, że są bardzo przydatne dla osób troszczących się o estetykę swojej sylwetki. Częste spożywanie pistacji sprawia bowiem, że ryzyko posiadania nadwagi jest zredukowane do absolutnego minimum. Co więcej, te charakterystyczne zielone orzechy zapobiegają cukrzycy oraz chorobom sercowo-naczyniowym. Pistacje, podobnie jak większość orzechów, posiadają duże ilości cennych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, dzięki czemu mogą zapobiegać wielu groźnym chorobom i problemom zdrowotnym. Na tle innych orzechów wypadają jednak o wiele korzystniej, albowiem mają sporo błonnika i witaminy B. 

Na jakie aspekty życia wpływa regularne jedzenie pistacji?

Jedną z głównych cech pistacji jest to, że posiadają one gamma-tokoferol, dzięki czemu są idealne dla osób szukających bogatego źródła witaminy E. Pistacje mają również pozytywny wpływ na poziom tłuszczu we krwi i utrzymują poziom trójglicerydów na optymalnym poziomie. Oznacza to, że z ich pomocą walka z nadwagą może stać się o wiele prostsza. Jedzenie pistacji sprawia bowiem, że proces zrzucania nadmiaru kilogramów nie musi być niczym skomplikowanym. Pistacje są bardzo istotne także w diecie osób z cukrzycą. Badania wykazały, że spożywanie 50 gramów pistacji dziennie redukuje poziom cukru we krwi u osób cierpiących na cukrzycę nawet o dziewięć procent. Wiele osób nie zdaje sobie również sprawy z tego, że pistacje są bogate w antyoksydanty. Ich obecność sprawia, że osoby jedzące pistacje zmniejszają ryzyko zachorowania na raka bądź artretyzm. Ciekawą właściwością pistacji jest też to, że polepszają one poziom luteiny. W efekcie orzechy te korzystnie oddziałują na zmysł wzroku. 

Ile pistacji warto jeść?

To, że pistacje są zdrowe i powinny zajmować wysokie miejsce w diecie każdego człowieka, nie ulega wątpliwości. Sporo ludzi nie wie jednak, ile pistacji należy jeść, aby zaspokoić swoje zapotrzebowanie na witaminy i inne niezbędne pierwiastki. Jedząc pistacje, warto mieć na uwadze, że są one bardzo kaloryczne. 100 gramów tych orzechów to ponad 600 kcal, dlatego też osoby dbające o linię powinny dbać o to, aby pistacje jeść często, ale w niezbyt dużych ilościach. Cechą charakterystyczną pistacji jest też to, że są one niezwykle syte, dlatego wystarczy zjeść ich niewiele, aby poczuć przyjemną pełność. Zdaniem ekspertów ilość spożywanych pistacji powinna być dostosowana do specyfiki przekąsek, które zastępują. Jeśli więc chcesz zjeść pistacje zamiast niezdrowego batonika z czekoladą, który ma 500 kilokalorii, to postaw na 75 gramów smacznych orzechów – dzięki temu zaspokoisz swoje zapotrzebowanie kaloryczne. 

Pistacje to bezsprzecznie jedna z najciekawszych przekąsek dostępnych na rynku. Dzięki nim nie tylko zadbasz o swoje zdrowie, ale też poprawisz sylwetkę i znajdziesz alternatywę dla niezdrowych słodkości. Jeżeli szukasz dobrego i sprawdzonego przysmaku, to pistacje będą strzałem w dziesiątkę.