Pistacje są bogate w antyoksydanty, które odgrywają kluczową rolę w ochronie zdrowia organizmu przed niechcianym działaniem wolnych rodników. Antyoksydanty to naturalne substancje roślinne, które powstają w procesie oddychania komórkowego i mają wiele dobroczynnych właściwości, takich jak przeciwzapalne i przeciwnowotworowe oraz spowalniające procesy starzenia się organizmu.

Jak antyoksydanty wspomagają organizm?

Antyoksydanty pomagają w zwalczaniu wolnych rodników tlenowych w organizmie. Wolne rodniki to cząsteczki o niesparowanym elektronie, które mogą łączyć się ze zdrowymi komórkami, powodując stres oksydacyjny, który przyspiesza proces starzenia się organizmu. 

Antyoksydanty mają za zadanie spowolnić reakcje utleniania, chroniąc komórki przed szkodliwym wpływem bakterii i wirusów oraz przeciwdziałając namnażaniu się oksydantów. Poprzez działanie przeciwutleniające organizm jest lepiej przygotowany do zwalczania potencjalnie szkodliwych składników ubocznych przemian metabolicznych zachodzących w naszym ciele. Ze względu na to, że produkty uboczne, takie jak wolne rodniki, wytwarza organizm każdego człowieka, warto zadbać o dostarczanie odpowiednich ilości antyoksydantów poprzez dietę oraz zmiany w stylu życia.

Antyoksydanty w pistacjach – dowody naukowe

Badania naukowe potwierdzają, że pistacje są źródłem potężnej antyoksydacyjnej mocy. Znalazły się na liście 50 produktów spożywczych o najwyższej zawartości przeciwutleniaczy spośród 1113 przebadanych próbek żywności. [1] Warto także wspomnieć o badaniach przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Stanowego w Pensylwanii. Ich badania wykazały, że pistacje mają zdolność obniżania poziomu trójglicerydów u osób spożywających je regularnie. W jednym z eksperymentów, uczestnicy, którzy spożywali codziennie garść pistacji, zanotowali redukcję poziomu trójglicerydów obniżenia cholesterolu LDL stężenia i wzrost poziomu przeciwutleniaczy w surowicy, takich jak luteina i γ-tokoferol. [2]

Ponadto udowodniono, że pistacje zawierają najwięcej witaminy A spośród innych orzechów drzewnych (28 mg RAE/100 g orzechów jadalnych), która odgrywa istotną rolę w ochronie organizmu przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Zawierają także najwięcej izoflawonów (176,9 mg/100 g), lignanów (198,9 mg/100 g) i fitoestrogenów (382,5 mg/100 g). Dodatkowo pistacje są źródłem karotenoidów i flawonoidów, które także wykazują właściwości antyoksydacyjne. [3]

Antyoksydanty przeciwdziałają nowotworom

Inne badania, prowadzone przez naukowców z Teksasu, wskazują na potencjalne korzyści pistacji w zapobieganiu nowotworom. Wyniki tych badań sugerują, że spożywanie codziennie zaledwie 60-70 gramów pistacji, może zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka płuc i prostaty. [4] To efekt działania gamma-tokoferolu, pochodnej witaminy E, która wykazuje właściwości przeciwnowotworowe. Odkrycia te otwierają nowe perspektywy w dziedzinie zdrowego odżywiania jako elementu skutecznej prewencji nowotworów.

Antyoksydanty a ochrona oczu

Pistacje zawierają duże ilości luteiny, zeaksantyny i karotenoidów, nieobecnych w innych orzechach. Najnowsze badania Clinical and Translational Research Center wykazały, że dostarczanie tych substancji organizmowi może pomóc w obniżeniu ryzyka wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem. [5] Chodzi tu o przewlekłą chorobę oczu, która występuje zwykle po 50. roku życia i prowadzi do uszkodzenia siatkówki. Ponadto luteina i zeaksantyna wykazują działanie ochronne dla utrzymania prawidłowego widzenia i przeciwdziałają schorzeniom takim jak zaćma. 

Antyoksydanty a ochrona skóry

Pistacje są również znane z korzystnego wpływu na kondycję skóry. Unikalne związki pistacji, takie jak witamina E, karotenoidy, fenole i flawonoidy mogą być przyczyną ich wysokiej aktywności przeciwutleniającej. Spożywanie produktów bogatych w przeciwutleniacze, takich jak pistacje, pomaga zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się skóry, utrzymywać jej dobrą i zdrową kondycję, zapobiegać uszkodzeniom i utlenianiu komórek przez wolne rodniki. Szczególnie wartościowy jest tokoferol, forma witaminy E, nazywanej „eliksirem młodości”. Tokoferol korzystnie wpływa na kondycję skóry, zapobiega tworzeniu się przebarwień i chroni komórki skóry przed uszkodzeniem.

Dlaczego antyoksydanty są niezbędne dla zdrowia?

Zapewnienie odpowiedniej ilości antyoksydantów w diecie jest niezbędne, aby utrzymać dobry stan zdrowia i skutecznie przeciwdziałać schorzeniom cywilizacyjnym. Przeciwutleniacze spowalniają proces starzenia się komórek organizmu i nie dopuszczają do ich uszkodzenia, co dzisiaj, w dobie przetworzonej żywności i zanieczyszczeń środowiskowych, jest szczególnie ważne.

Brak równowagi między utleniaczami a przeciwutleniaczami może przyspieszyć proces starzenia się organizmu i zwiększyć ryzyko wielu chorób, w tym przewlekłych schorzeń metabolicznych czy nowotworów. Dlatego warto dbać o dostarczanie antyoksydantów w codziennej diecie i móc cieszyć się lepszym zdrowiem przez wiele lat. 

Źródła:

[1] Halvorsen BL, Carlsen MH, Phillips KM, Bøhn SK, Holte K, Jacobs DR Jr, Blomhoff R. Content of redox-active compounds (ie, antioxidants) in foods consumed in the United States.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16825686/

[2] Kay CD, Gebauer SK, West SG, Kris-Etherton PM. Pistachios increase serum antioxidants and lower serum oxidized-LDL in hypercholesterolemic adults.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3140215/

[3] Amarowicz R, Pegg RB. Tree Nuts and Peanuts as a Source of Natural Antioxidants in our Daily Diet.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32186272/

[4] American Association for Cancer Research „Pistachios may reduce lung cancer risk” 

https://www.sciencedaily.com/releases/2009/12/091208191956.htm

[5] Clinical and Translational Research Center (CTRC) – Tufts, Boston, Massachusetts, United States 

https://classic.clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT05283941